Hamarosan valamennyi felsőoktatási intézményben megkezdődik az őszi szemesztert lezáró vizsgaidőszak, jöhet a véget nem érő tanulás.
Ilyenkor a legtöbb futónak kevesebb ideje marad szeretett sportjára. A tanulás mellett még ott van a munka, a család, házimunka, és még sorolhatnám…
- Fontos, hogy mindig csak egyetlen cél lebegjen a szemed előtt, vagyis ha sok vizsgád lesz, akkor mindig csak a soron következőre koncentrálj! Ez hasonló, mint hosszútávfutás közben, hogy mindig csak a soron következő frissítőpontra, kilométerre összpontosítasz.
- A futók kétség kívül kitartó emberek, így ezt a képességüket a tanulásban is hatékonyan tudják kamatoztatni.
- Egy sikeres vizsgát mindig érdemes egy kis futással vagy versennyel megünnepelni.
- Sikertelen vizsga után is egy jó futás jobb kedvre derít.
- Ebben az időszakban ne legyen célunk a határaink feszegetése, lényeg, hogy szinten tudjuk tartani a futásunkat.
- Sokszor futás közben jönnek a jó gondolatok egy beadandóhoz vagy akár a szakdolgozathoz is. Ilyenkor, ha van rá lehetőség, érdemes az edzés közben megállni, s feljegyezni őket (telefon emlékeztetőbe).[ad id=”1706″]
- Hanganyagokat (pl. idegen nyelvit) lehet edzés közben is hallgatni.
- Futás után mindig könnyebben rögzül az anyag, mivel a friss levegőn több oxigénhez jut az agy.
- Mozgás közben endorfin szabadul fel, ezáltal a tanuláshoz is nagyobb kedvünk lesz.
- A tanulásban is, akár a sportban, mindig vannak hullámvölgyek, így fontos, hogy sose adjuk fel, s a cél előtti holtponton (pl. utolsó vizsga előtti fáradtság) is át tudunk majd lendülni, ha legalább heti 3-szor beiktatunk egy kis kocogást az életünkbe.
- Irreális célokat sose tűzzünk ki (pl. egy nap leteszek 5 vizsgát), egy sikeres félmaraton után se futok mindjárt maratont, ugyanez a mértékletesség a tanulásra is érvényes. Persze a jó időbeosztás is fontos, hogy beleférjenek a vizsgák a megadott időszakba.
- S ha már túl vagyunk a sikeres féléven, akkor persze jól megérdemelt pihenőként beütemezhetünk egy hosszabb futást is.