Janota Zoltánnal, az Ultrabalaton szervezőjével, a BioTechUSA állóképességi szakértőjével- tizenháromszoros Ironman-nel triatlonedzővel a Nemzeti Sport készített interjút.
Janota a felkészüléssel kapcsolatban elmondta:
Egy ilyen verseny, függetlenül a távtól és a tervezett sebességtől, tervszerű felkészülést kíván. Egy-másfél hónappal a rajt előtt kevés, ha valaki elfutkározgat. Ahogy közeledik a verseny, fizikailag és pszichésen úgy kerülünk egyre közelebb önismereti határainkhoz.
Erről mi is írtunk már, a félmaraton kapcsán, hogy vajon hetente hány kilométer ideális egy stabil félmaratoni felkészüléshez? Facebook oldalunkon megoszlottak a vélemények, de annyi biztos, semmiképp nem ártunk magunknak azzal, ha rendesen edzünk, és megkönnyítjük az életünket a versenyen.
A szakértő az UB kapcsán további praktikákat is megosztott:
A felkészülés során célszerű olyan helyet keresni, ahol szimulálni lehet a ránk váró környezetet. A dimbes-dombos vidéket, a nyílt terepet, az erősebb szelet.
Mi legyen a frissítéssel?
Janota 25-30 percenként javasolja a folyadékpótlást. Apránként, nem kell teleinni magunkat. Ha táplálékot viszünk be, akkor utána kocogó tempóra váltsunk, vagy sétáljunk. És egy újabb hasznos tipp:
A különböző gélek és szeletek elfogyasztása előtt és után célszerű pár korty vizet inni. Előbb tisztítjuk a nyelőcsövet, utóbb a megfelelő hígítást biztosítjuk.
Ezért ne akarjuk megváltani a világot
A mentális felkészülés éppen olyan fontos, mint a fizikai. Ha túlspannolt állapotban nekivágsz a távodnak, könnyen elfuthatod magad. Az UB esetén ugye váltóról van szó, a csapatszellem jegyében az ember még inkább hajlamos nagy elánnal belevetni magát, és libabőrössé futni az aszfaltot. De ne feledjük. Nem az időeredmény a mérvadó.
Lehet, hogy valakinek gyengébb az ideje, miközben közelebb van a saját maximumához. EJellemző, még a gyakorlottabbakra is, hogy valaki túlizgulja, így elfutja magát. Ilyen állapotban aztán hiába fut és pótol a megszokott módon, a hatása mégsem lesz ugyanaz. A pszichés ráhangolódás egyik fontos eleme, hogy felismerjük: a célunk a futással nem a világ megmentése.”
– tette hozzá a szakértő.
A teljes cikk az NSO oldalán olvasható.